Czy wiesz, że prędzej czy później każdy zostanie postawiony w sytuacji, w której pomoc adwokata będzie dla niego niezbędna? Nieważne, czy z własnej woli, z konieczności, w wyniku starannego wyboru czy zrządzeniem losu. Najprawdopodobniej Ty lub ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował w życiu profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o to, by sprawiedliwości stało się zadość.
Czym wobec tego kierować się przy wyborze pełnomocnika? Jak wybrać najlepszego adwokata, który zadba o Twoją sprawę? Dzisiejszy wpis będzie poświęcony temu zagadnieniu.
Po pierwsze – szukaj. Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zapytaj najbliższych, czy znają dobrego adwokata. Jeśli dostaniesz konkretne nazwisko – zobacz, kim jest ta osoba i czym się zajmuje zawodowo. Większość kancelarii adwokackich funkcjonuje w przestrzeni internetowej, zgodnie z zasadą jeśli nie ma Cię w wynikach Google’a – nie istniejesz. Szukaj, czytaj, weryfikuj.
Po drugie – sprawdzaj. Internet to niezastąpione źródło wiedzy w przypadku poszukiwania najlepszego pełnomocnika. Dzięki zweryfikowanym opiniom klientów dowiesz się, jak przebiega współpraca z danym adwokatem. Dowiedz się jak najwięcej na temat adwokata, z którym chcesz się spotkać, porównaj go z innymi i wybierz mądrze!
Po trzecie – zaufaj. Pamiętaj, że adwokat jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków z należytą starannością i wyłącznie w interesie klienta. Konieczne jest wobec tego zaufanie – powinieneś/powinnaś powiedzieć mu o wszystkich okolicznościach Twojej sprawy bez zatajania nieistotnych lub niewygodnych dla Ciebie szczegółów. Mogą być one decydujące dla rozstrzygnięcia Twojej sprawy. Adwokat nie zrobi niczego, co mogłoby zaszkodzić jego klientowi – to wbrew etyce zawodowej i jest sytuacją niedopuszczalną.
Po czwarte – zyskaj. Dzięki profesjonalnej reprezentacji prawnika nie zostajesz ze swoim problemem sam/sama. Ważne jest, by w razie jakichkolwiek problemów z prawem jak najszybciej spotkać się i omówić sprawę z prawnikiem, a nie szukać rozwiązań na własną rękę. Początkowe etapy postępowań są zwykle decydujące i można sobie mocno zaszkodzić, sugerując się internetowymi poradami. Jest to sytuacja analogiczna do tej, gdy chorując szukamy diagnozy w Sieci. Naprawdę nie warto.
Wobec tego, co należy zrobić? Przede wszystkim znaleźć adwokata sugerując się opiniami oraz zdaniem zaufanych osób. Sprawdzić wybranego adwokata w Internecie – zweryfikowane opinie na temat jego pracy to coś, czym warto się sugerować. Gdy wybór zostanie dokonany a decyzja o współpracy zapadnie pamiętaj, by powiedzieć swojemu pełnomocnikowi o wszystkich okolicznościach Twojej sprawy, niczego przy tym nie zatajając.
Najlepszy adwokat, który zadba o Twoją sprawę jest rzetelny, uczciwy, posiada dobre opinie od zadowolonych klientów oraz wyczerpująco wytłumaczy Ci, na czym polega Twój problem prawny i jakie ma do zaoferowania rozwiązania.
Pamiętaj, że w przypadku, gdy z jakichś względów dany pełnomocnik nie spełnia Twoich oczekiwań, w każdym momencie masz prawo do cofnięcia pełnomocnictwa – wówczas adwokat nie będzie miał umocowania prawnego do dalszego reprezentowania Cię i Wasza współpraca się zakończy.